Wielki Tydzień

Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną sprawowaną po zapadnięciu zmroku w Wielką Noc. Triduum Paschalne kończy się wieczorem w Niedzielę Zmartwychwstania.

W Wielki Czwartek celebrowana jest tylko jedna Msza  Św., zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii Kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po liturgii przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą.

Wielki Piątek rozpoczniemy od odprawienia Drogi Krzyżowej. Bezpośrednio po niej Liturgia  wielkopiątkowa obejmująca: czytanie opisu Męki Pańskiej, Modlitwę Powszechną, Adorację Krzyża i Komunię Św. Po celebracji przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego i następuje adoracja.

Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu przez cały dzień i noc do Rezurekcji.

Zapraszamy do uczestnictwa!